راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

منتشر شده توسط mgh67 در تاریخ ۱۱:۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵- ۱۱:۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ 192

در دنیای امروز خرید تلویزیون کار آسانی نیست آن هم بخاطر سختی انتخاب از میان تنوع بالای مدل ها.سه بعدی، هوشمند، ال سی دی ،ال ای دی،پلاسما و... با ما همراه شوید تا شما را در یک خرید خوب همراهی کنیم.
راهنمای خرید تلویزیون
1-ابعاد تلویزیون باید مناسب با محیطی که قرار است در آن قرار دهید انتخاب کنید اما یک واقعیت است که هرچه تلویزیون بزرگتر باشد تماشای آن جذاب تر است.
2-از نظر مصرف انرژی led کمترین مصرف و بعد lcd و در آخر پلاسما بیشترین مصرف انرژی را دارد.
3-از نظر وزن led کمترین ،lcd مقام دوم و مقام سوم یعنی سنگین ترین را پلاسما ها دارند.
4-از نظر مقاومت پلاسما با توجه به ضخامت بالای شیشه بکار رفته در آن که همین امر موجب سنگین تر بودن نیز شده است مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند و lcd کمی بهتر از led می باشد اما led ها بسیار حساس در برابر ضربه هستند پس اگر فرزند بازیگوشی دارید بهتر است به پلاسما هم فکر کنید.
5-زاویه دید که باید در این رابطه گفت با افزایش زاویه دید در تلویزیون پلاسما کیفیت تصویر به نسبت led کمتر افت خواهد کرد.
6-رنگ سیاه که در این میان باید گفت پلاسما بهترین رنگ سیاه و در رتبه دوم led قرار دارد اما lcd در این میان مشکل دارد و رنگ سیاه بیشتر به خاکستری شباهت دارد تا سیاه.
7-روشنایی lcd و led بیشتر از پلاسما می باشد و در نتیجه برای استفاده در مکان هایی با نور زیاد مانند اتاقی با پنجره های زیاد بهتر می باشد.
8-تعویض فریم در هر ثانیه (FPS)در lcd ها و led های قدیمی باعث شده است تا شی متحرکی که با سرعت زیاد می باشد مانند توپ فوتبال دچار محو شدگی بشود که این مورد در پلاسما دیده نمی شود البته در مدل های جدید lcd و led این مورد بسیار کمتر شده است.
9-شبه تصویر (Burn-in)که این نقص در پلاسما وجود دارد و به معنای آن است که اگر تصویر برای مدت زیادی روی یک صحنه بماند باعث می شود تا شبه تصویر برای مدتی باقی بماند حتی در موارد شدید امکان سوختن تلویزیون وجود دارد البته این مورد در تلویزیون های جدید بسیار کمتر شده است.
10-نسبت کنتراست یا Contrast Ratio که در واقع بیشترین مقدار روشنایی رنگ سفید تا کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه را نشان می دهد که هرچه بالاتر باشد قطعا بهتر می باشد.
11-نسبت کنتراست داینامیک یا Dynamic and Mega Contrast Ratio که در واقع هیچ تکنولوژی جز OLED ها نمی توانند این عملکرد را داشته باشند و در غیر OLED ها فقط یک ترفند تبلیغاتی می باشد(به معنای آن است که OLED می تواند سفید بسیار روشن را در کنار سیاه بسیار تاریک نشان دهد).
12-زمان پاسخگویی یا Response time ،لایه ضد انعکاس یا Anti-Glare،سرعت تعویض فریم یا Refresh Rate صرفاً عنوان تبلیغاتی هستند که برای بیان بهتر بودن عنوان می شوند.
13-کیفیت صدا در اکثر تلویزیون ها امروز بسیار مناسب شده است اما در نظر داشته باشید در صورتی که می خواهید بهترین کیفیت را داشته باشید باید یک سینمای خانگی بگیرید.
14-تلویزیون هوشمند که در واقع تلویزیون هایی با قابلیت اتصال به اینترنت و استفاده از نرم افزار های گوناگونی می باشند البته باید بدانید که نرم افزار های آن ها محدود می باشد و شاید بعد از مدتی از استفاده از آنها خسته شوید البته اگر از ابتدا بدردتان بخورد همچنین درحال حاضر دیوایس هایی هستند که می توانند این قابلیت ها را یعنی نصب اپلیکیشن و گشت در اینترنت و بسیاری دیگر از قابلیت ها را به یک تلویزیون معمولی هم اضافه کنند.
15-سه بعدی در نگاه اول بسیار جذاب نشان می دهد بخصوص اگر یکبار یک فیلم سه بعدی دیده باشید امابهترست کمی منطقی بود مگر چقدر محتوای سه بعدی در دسترس شما می باشد که بتواند از این تکنولوژی بخوبی استفاده کنید آن هم با توجه به اینکه باید با یک عینک جلوی تلویزیون ساعت ها بنشینید.
16-کنترل تلویزیون هم بسیار موضوع مهمی می باشد چرا که در حال حاضر کنترل های هوشمند هم وجود دارند که معمولاً کارایی چندانی ندارند خودتان را در نظر بگیرید که با کنترلی که هر دکمه آن در سر جای خود قرار دارد بهتر کار خواهد کرد و یا با یک کنترل هوشمند.
17-ورودی های دستگاه که بخشی بسیار مهم می باشد داشتن حداقل 2 ورودی HDMI و 2 ورودی USB و یک یا دو ورودی AV لازم است اما حتما قبل از خرید بررسی کنید چه دستگاه هایی را می خواهید به تلویزیون وصل کنید و یا در آینده قصد خرید و اتصال آن را دارید.
نکته پایانی :
خرید تلویزیون سه بعدی و هوشمند شاید با تکنولوژی های محدود این صنعت در حال حاضر گزینه مناسبی نباشد و فقط هزینه بسیار زیادی را بر شما تحمیل کند پیشنهاد می کنم هزینه خود را صرف ابعاد و کیفیت تصویر کنید.
لطفاً نظر دهید
لطفاً وارد سیستم شوید و یا عضو شوید